Η Γιορτή Αρίστων διοργανώνεται από τον Μάιο του 1974 από την Ένωση Αθλητικογράφων Κύπρου και αποτελεί τη σημαντικότερη τελετή βράβευσης στο χώρο του αθλητισμού στην Κύπρο. Κάθε χρόνο, τα μέλη της Ε.Α.Κ. έχουν την τιμή να επιλέξουν με την ψήφο τους, τους κορυφαίους αθλητές, αθλήτριες και ομάδες της χρονιάς.

ΑΡΙΣΤΕΙΟ (1979-)
1979 Αντώνης Παπαδόπουλος και Περικλής Δημητρίου
1980 Ντίνος Μιχαηλίδης
1981 Σταύρος Τζωρτζής
1982 Κίκης Λαζαρίδης
1983
1984 Δημητράκης Στεφανίδης
1985 Κλεάνθης Γεωργιάδης
1986
1987
1988 Όμιλος παραπληγικών Κύπρου
1989 Ολυμπιακή ομάδα Κύπρου
1990
1991
1992 ΓΣΟ
1993 Στέλιος και Έλλη Ιωάννου
1994 ΓΣΠ
1995 Ουράνιος Ιωαννίδης
1996 Δομνίτσα Λανίτου-Καβουνίδου
1997 Κύπριος γονέας
1998 Νίκος Ελευθεριάδης και Αντώνης Καράς (Τίμιο Παιχνίδι)
1999 Ελληνικό Κράτος
2000 Παγκύπριο Γυμνάσιο
2001 Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή
2002 ΟΠΑΠ
2003
2004 Εθνική Ελλάδας (ποδόσφαιρο)
2005 Κυριάκος Νεοκλέους
2006 Μάριος Λευκαρίτης
2007
2008
2009
2010 Ανόρθωση
2011
2012 Οικογένεια Παύλου Κοντίδη
2013 Ανδρέας Χατζηβασιλείου
2014 ΓΣΕ & ΓΣΠρ.
2015 Οικογένεια Στέλιου Κυριακίδη
2016
2017 Γυμνάσιο Ριζοκαρπάσου
2018 Ανδρούλα Βασιλείου
2019 Μάρκος Παγδατής
 ΑΘΛΗΤΕΣ ΧΡΟΝΙΑΣ (1973-)
1973 Ανδρέας Στυλιανού (ποδόσφαιρο)
1974 Ανδρέας Στυλιανού (ποδόσφαιρο)
1975 Γκρέγκορι Σάββα (ποδόσφαιρο)
1976 Σωτήρης Καϊάφας (ποδόσφαιρο)
1977 Ανδρέας Κανάρης (ποδόσφαιρο)
1978 Σωτήρης Καϊάφας (ποδόσφαιρο)
1979
1980 Κώστας Παπακώστας (τζούντο)
1981 Μάριος Κασιανίδης (στίβος)
1982 Γιαννάκης Γιαγκουδάκης (ποδόσφαιρο)
1983 Φίλιππος Φιλίππου (στίβος)
1984 Πέτρος Κυρίτσης (σκοποβολή)
1985 Μάριος Χατζηανδρέου (στίβος)
1986
1987 Μάικ Τύμβιος (σκοποβολή)
1988
1989 Ανδρέας Βούρκας (σκοποβολή)
1990 Μάριος Χατζηανδρέου (στίβος)
1991 Μάριος Χατζηανδρέου (στίβος)
1992 Σταύρος Μιχαηλίδης (κολύμβηση)
1993 Αντώνης Ανδρέου (σκοποβολή)
1994 Αντώνης Ανδρέου (σκοποβολή)
1995 Αντώνης Ανδρέου (σκοποβολή)
1996 Άννινος Μαρκουλίδης (στίβος)
1997 Άννινος Μαρκουλίδης (στίβος)
1998 Άννινος Μαρκουλίδης (στίβος)
1999 Γιώτης Εγκωμίτης (ποδόσφαιρο)
2000 Αντώνης Ανδρέου (σκοποβολή)
2001 Άννινος Μαρκουλίδης (στίβος)
2002 Ηρόδοτος Γιωργαλλάς (γυμναστική)
2003 Μάρκος Παγδατής (τένις)
2004 Μάρκος Παγδατής (τένις)
2005 Κυριάκος Ιωάννου (στίβος)
2006 Μάρκος Παγδατής (τένις)
2007 Γιώργος Αχιλλέως (σκοποβολή)
2008 Αντώνης Νικολαϊδης (σκοποβολή)
2009 Κυριάκος Ιωάννου (στίβος)
2010 Γιώργος Αχιλλέως (σκοποβολή)
2011 Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης (ποδόσφαιρο)
2012 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοϊα)
2013 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοϊα)
2014 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοϊα)
2015 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοϊα)
2016 Μίλαν Τραϊκοβιτς (στίβος)
2017 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοϊα)
2018 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοΐα)
2019 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοΐα)
ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΧΡΟΝΙΑΣ (1973-)
1973 Μαρία Λάμπρου (στίβος)
1974
1975
1976
1977
1978
1979 Μαρία Λάμπρου (στίβος)
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986 Άντρη Αβραάμ (στίβος)
1987
1988 Άντρη Αβραάμ (στίβος)
1989 Λένκα Λεωνίδου (κολύμβηση)
1990 Άντρη Αβραάμ (στίβος)
1991 Έλλη Ευαγγελίδου (στίβος)
1992 Έλλη Ευαγγελίδου (στίβος)
1993 Δώρα Κυριάκου (στίβος)
1994 Φανή Θεοφάνους (σκοποβολή)
1995 Δώρα Κυριάκου (στίβος)
1996 Δώρα Κυριάκου (στίβος)
1997 Δώρα Κυριάκου (στίβος)
1998 Δώρα Κυριάκου (στίβος)
1999 Ναταλία Ρουμπίνα (κολύμβηση)
2000 Μαρία Παπαδοπούλου (κολύμβηση)
2001 Μαρία Παπαδοπούλου (κολύμβηση)
2002 Αλίσσα Καλλινίκου (στίβος)
2003 Άντρη Σιάλου (στίβος)
2004 Άντρη Σιάλου (στίβος)
2005 Άννα Φοιτίδου (στίβος)
2006 Άντρη Ελευθερίου (σκοποβολή)
2007 Ελένη Αρτυματά (στίβος)
2008 Άντρη Ελευθερίου (σκοποβολή)
2009 Ελένη Αρτυματά (στίβος)
2010 Χρισταλλένη Τρικωμίτη (γυμναστική)
2011 Παναγιώτα Ανδρέου (σκοποβολή)
2012 Ελένη Αρτυματά (στίβος)
2013 Ελένη Αρτυματά (στίβος)
2014 Κυριακή Κουττούκη (ταε κβο ντο)
2015 Κυριακή Κουττούκη (ταε κβο ντο)
2016 Ραμόνα Παπαϊωάννου (στίβος)
2017 Άντρη Ελευθερίου (σκοποβολή)
2018 Διαμάντω Ευρυπίδου (ρυθμική γυμναστική)
2019 Άντρη Ελευθερίου (σκοποβολή)
ΟΜΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑΣ (1973-2018)
1973 ΑΠΟΕΛ (ποδόσφαιρο)
1974 Ομόνοια (ποδόσφαιρο)
1975 Εθνική ανδρών (ποδόσφαιρο)
1976 Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ (ποδόσφαιρο)
1977 Ομόνοια (ποδόσφαιρο)
1978 Ομόνοια (ποδόσφαιρο)
1979 Ομόνοια (ποδόσφαιρο)
1980 ΓΣΠ και ΓΣΕ
1981 Ομόνοια (ποδόσφαιρο)
1982 Ομόνοια (ποδόσφαιρο)
1983 Εθνική ανδρών (ποδόσφαιρο)
1984 Ομόνοια (ποδόσφαιρο)
1985 Ομόνοια (ποδόσφαιρο)
1986 ΑΠΟΕΛ (ποδόσφαιρο)
1987 Ομόνοια (ποδόσφαιρο)
1988 Πεζοπορικός (ποδόσφαιρο)
1989 Εθνική ανδρών (βόλεϊ)
1990 Εθνική παίδων (ποδόσφαιρο)
1991 Πεζοπορικός (μπάσκετ)
1992 Παφιακός (βόλεϊ)
1993 Πεζοπορικός (μπάσκετ)
1994 Εθνική εφήβων σκιτ
1995 ΑΠΟΕΛ (μπάσκετ)
1996 ΑΠΟΕΛ (ποδόσφαιρο)
1997 Ανόρθωση (ποδόσφαιρο)
1998 Ανόρθωση (ποδόσφαιρο)
1999 Ανόρθωση (ποδόσφαιρο)
2000 Εθνική ανδρών (βόλεϊ)
2001 Κεραυνός (μπάσκετ)
2002 ΑΠΟΕΛ (ποδόσφαιρο)
2003 ΑΕΛ (μπάσκετ)
2004 ΑΕΛ (μπάσκετ)
2005 Ανόρθωση (ποδόσφαιρο)
2006 Εθνικός Άχνας (ποδόσφαιρο)
2007 Εθνική ανδρών (ποδόσφαιρο)
2008 Ανόρθωση (ποδόσφαιρο)
2009 ΑΠΟΕΛ (ποδόσφαιρο)
2010 Ομόνοια (ποδόσφαιρο)
2011 ΑΠΟΕΛ (ποδόσφαιρο)
2012 ΑΕΛ (ποδόσφαιρο)
2013 Απόλλων (ποδόσφαιρο)
2014 ΑΠΟΕΛ (ποδόσφαιρο)
2015 ΑΠΟΕΛ (ποδόσφαιρο)
2016 ΑΠΟΕΛ (ποδόσφαιρο)
2017 ΑΠΟΕΛ (ποδόσφαιρο)
2018 AEK (ποδόσφαιρο)
ΟΜΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ (2019-)
2019 ΑΠΟΕΛ (ποδόσφαιρο)
ΟΜΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2019-)
2019 Εθνική Μπιτς Βόλεϊ (Μανωλίνα Κωνσταντίνου/Μαριώτα Αγγελοπούλου)
HERCULES ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΠΑΡΑ-ΑΘΛΗΤΕΣ (2007-)
2007 Καρολίνα Πελενδρίτου (κολύμβηση)
2008
 
Καρολίνα Πελενδρίτου (κολύμβηση),
Αντώνης Αρέστη (στίβος)
2009 Καρολίνα Πελενδρίτου (κολύμβηση),
Αντώνης Αρέστη (στίβος)
2010 Καρολίνα Πελενδρίτου (κολύμβηση)
2011 Αντώνης Αρέστη (στίβος)
2012 Καρολίνα Πελενδρίτου (κολύμβηση),
Αντώνης Αρέστη (στίβος)
2013 Καρολίνα Πελενδρίτου (κολύμβηση)
2014 Καρολίνα Πελενδρίτου (κολύμβηση)
2015 Καρολίνα Πελενδρίτου (κολύμβηση)
2016 Καρολίνα Πελενδρίτου (κολύμβηση)
Αντώνης Αρέστη (στίβος)
2017 Καρολίνα Πελενδρίτου (κολύμβηση),
Αντώνης Αρέστη (στίβος),
Νεόφυτος Νικολάου (σκοποβολή)
2018 Αντώνης Αρέστη
2019 Καρολίνα Πελενδρίτου (κολύμβηση),
Βίκτωρας Πενταράς (στίβος)
ΕΠΑΘΛΟ ΟΠΑΠ ΗΘΟΥΣ «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ» (1973-)
1973 Ανδρέας Κανάρης (ποδόσφαιρο),
Πανίκος Ευθυμιάδης (ποδόσφαιρο)
1974 Παύλος Βασιλείου (ποδόσφαιρο)
1975
1976 Νίκος Χαραλάμπους (ποδόσφαιρο)
1977 Στεφανής Μιχαήλ (ποδόσφαιρο)
1978
1979 Στέφανος Λυσάνδρου (ποδόσφαιρο)
1980 Ντίνος Φυσεντζίδης (μπάσκετ),
Δημήτρης Κούδας (ποδόσφαιρο),
Μάκης Αλκιβιάδης (ποδόσφαιρο)
1981
1982 Νίκος Πασπαλλής (ποδόσφαιρο)
1983 Χαράλαμπος Μενελάου (ποδόσφαιρο)
1984 Κουμής Λουκά (ποδόσφαιρο)
1985 Ανδρέας Κανάρης (ποδόσφαιρο)
1986 Φοίβος Βραχίμης (ποδόσφαιρο)
1987 Τάκης Ηροδότου (ποδόσφαιρο)
1988 Κλείτος Ερωτοκρίτου (ποδόσφαιρο),
Λάκης Λάμπρου (ποδόσφαιρο)
1989 Πέτρος Πατσιάς (βόλεϊ)
1990
1991 Βασίλης Χειμωνής (στίβος)
1992 Κώστας Τσερκέζος (ποδόσφαιρο)
1993 Πανίκος Ορφανίδης (ποδόσφαιρο)
1994 Τάσος Ζουβάνης (ποδόσφαιρο)
1995 Γιαννάκης Γιαγκουδάκης (ποδόσφαιρο)
1996 Κώστας Παπαζησίμου (βόλεϊ)
1997 Αντώνης Κονναρής (χάντμπολ)
1998 Χρίστος Κολιαντρής (ποδόσφαιρο)
1999 Μάριος Κασιανίδης (στίβος)
2000 Γιάννος Ιωάννου (ποδόσφαιρο),
Δημήτρης Χρίστου (βόλεϊ)
2001 Μιχάλης Οικονόμου (ποδόσφαιρο),
Πέτρος Κοντός (βόλεϊ)
2002 Γιώργος Χριστοδούλου (ποδόσφαιρο)
2003 Αλεξία Ροτσίδου (βόλεϊ)
2004 Αντώνης Ζέμπασιης (ποδόσφαιρο),
Γιώργος Χρυσοστόμου (βόλεϊ)
2005 Χρίστος Στυλιανίδης (μπάσκετ)
2006 Χρύσης Χρυσοστομίδης (βόλεϊ)
2007 Γιαννούλα Ορφανού (βόλεϊ)
2008 Μιχάλης Φωτίου (βόλεϊ)
2009 Γιώτης Εγκωμίτης (ποδόσφαιρο)
2010 Ηρόδοτος Γιωργαλλάς (γυμναστική)
2011 Ανδρέας Μουσκάλλης (ποδόσφαιρο)
2012 Γιώργος Πενηνταέξ (διαιτητής)
2013 Νίκος Καρτακούλλης (ακαδημαϊκός)
2014 Παύλος Ιωάννου (βόλεϊ)
2015 Μιχάλης Πασιαρδής (λογοτέχνης – παράγοντας)
2016 Γιώργος Αναστασιάδης (μπάσκετ)
2017 Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης (ποδόσφαιρο)
2018 Τότης Ιορδάνου (Ιστιοπλόος)
2019 Πανίκος Ξιούρουππας (ποδόσφαιρο)
ΕΠΑΘΛΟ ΟΠΑΠ «ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ» (2000-)
Για την ανάδειξη της Κύπρου στο εξωτερικό
2000 Κεραυνός
2001 Εθνική Ενόπλων Βόλεϊ
2002 Εθνική σκητ (ανδρών και εφήβων)
2003 Ομοσπονδία σκοποβολής
2004 Καρολίνα Πελενδρίτου
2005 ΚΟΕΑΣ
2006 ΑΕΛ
2007 Ομοσπονδία σκοποβολής
2008 Ανόρθωση
2009 ΑΠΟΕΛ
2010 Εθνική σκητ ανδρών
2011 ΑΠΟΕΛ
2012 ΑΠΟΕΛ
2013 Ελένη Αρτυματά
2014 Δημήτρης Λόρδος
2015 Παγκύπριος Νέας Υόρκης
2016 Ολυμπιακή Ομάδα
2017 Νίκος Καρτακούλλης
2018 Εθνική σκητ γυναικών
2019 Πέτρος Κυπριανού
ΕΠΑΘΛΟ ΟΠΑΠ ΕΞΑΙΡΕΤΗΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ (2001-)
2001 Νίκος Γρηγορίου
2002 Αλέκος Ιακωβίδης
2003 Ανδρέας Χατζηβασιλείου
2004 Ανδρέας Γεωργιάδης
2005 Πανίκος Ιακώβου
2006 Κώστας Χατζηανδρέου
2007 Ανδρέας Στυλιανού
2008 Ανδρέας Σταύρου
2009 Νίκος Μαρκουλλίδης
2010 Ηρώ Τσαγγαρίδου-Μιτσίδου
2011 Φίλιος Χριστοδούλου
2012 Αντώνης Δράκος
2013 Κώστας Χριστοδουλάκης
2014 Ρούλα Κατσαμπή
2015 Χαράλαμπος Λόττας
2016 Λουκάς Καλογήρου
2017 Κώστας Σχίζας
2018 Πάρις Παπαέλληνας
2019 Κάλλη Χατζηιωσήφ
ΈΠΑΘΛΟ BANK OF CYPRUS ΑΝΕΡΧΟΜΕΝΑ ΤΑΛΕΝΤΑ (2008-)
2008 Τιμοθέα Διόλα (ταεκβοντό), Νίκος Θωμά (αυτοκίνητο), Μιχάλης Μαλεκκίδης (ιστιοπλοΐα)
2009 Μαριώτα Αγγελοπούλου (μπιτς βόλεϊ), Μανωλίνα Κωνσταντίνου (μπιτς βόλεϊ), Στέλλα Χριστοφόρου (στίβος)
2010 Αλέξανδρος Πουρσανίδης (στίβος), Λεόντια Καλλένου (στίβος)
2011 Μιχάλης Κρασιάς (γυμναστική)
2012 Πέτρος Χρυσοχός (τένις), Έλενα Πρατσή (δίαθλο)
2013 Σκεύη Ανδρέου (στίβος), Νικόλας Ιωαννίδης (δίαθλο-τρίαθλο)
2014 Ανδρέας Μακρής (ποδόσφαιρο), Στέφανος Νικολαΐδης (σκοποβολή), Θέμις Χριστοδουλίδου (ρυθμική γυμναστική)
2015 Μάριος Γεωργίου (ενόργανη γυμναστική), Βασιλική Κούρρη (τζούντο)
2016 Ηλίας Γεωργίου (ενόργανη γυμναστική), Γιώργος Κονιαράκης (στίβος)
2017 Μενέλαος Ευσταθίου (τένις), Παναγιώτα Χαραλάμπους (σκοποβολή)
2018 Έλενα Αριστοδήμου
2019 Μαριλένα Μακρή
ΈΠΑΘΛΟ UNICARS ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ (2018-)
2018 Σίμος Γαλαταριώτης & Αντώνης Ιωάννου
2019 Ευτύχιος Έλληνας
© Copyright 2020 - Ένωση Αθλητικογράφων Κύπρου | All Rights Reserved. Designed & Developed by NETinfo Plc